Seks i niepokój

image

Niepokój i dobry seks nie idą w parze

Tutaj na feromony-opinie.pl często mówimy o roli mózgu podczas aktywności seksualnej. Podczas gdy genitalia mogą wydawać się bardziej zaangażowane w "działanie", mózg jest doskonałym koordynatorem. Bierze w bodźce seksualne (jak prowokacyjny uśmiech lub dotyk), przetwarza je i wysyła wiadomości do narządów płciowych, aby zacząć się przygotowywać, albo poprzez erekcję lub smarowanie pochwy.

Ale mózg i płeć to coś więcej niż te fizjologiczne procesy. Mózg filtruje również nasze emocjonalne i psychologiczne reakcje na seks. Analizuje pytania jak:

- Czy ufam mojemu partnerowi?

- Czy moja partnerka lub ja zajdę w ciążę?

- Czy mój partner ma infekcję przenoszoną drogą płciową?

- Czy jest to bezpieczne miejsce do uprawiania seksu?

- Jeśli nie mogę uprawiać seksu, co pomyśli mój partner?

- Czy seks będzie bolał?

- Czy mój współmałżonek dowie się, że mam romans?

- Czy ja naprawdę chcę teraz uprawiać seks z tą osobą?

Lista może się ciągnąć dalej. Takie lęki - i bardziej formalnie zdiagnozowane zaburzenia lękowe - mogą mieć wpływ na nasze funkcje seksualne. O tym będziemy dzisiaj rozmawiać.

Co to jest lęk?

Wszyscy czasami odczuwamy lęk. Wydarzenia życiowe, takie jak podjęcie nowej pracy, ślub, czy posiadanie dziecka, mogą wywołać lęk. Ale również mniejsze wydarzenia, takie jak prośba o podwyżkę w pracy lub prowadzenie sporu z sąsiadem.

Czasami te uczucia lęku pojawiają się w sytuacjach, które nie wzbudzają niepokoju przeciętnego człowieka. Uczucia te mogą zacząć kolidować z codziennym życiem.

W takim przypadku u danej osoby można zdiagnozować zaburzenie lękowe, takie jak uogólnione zaburzenie lękowe (nadmierny lęk), zaburzenie lękowe (epizody wielkiego strachu), lęk społeczny (strach przed sytuacjami społecznymi i ocena sytuacji przez innych) lub zaburzenie stresu pourazowego (PTSD - lęk wywołany traumatycznym zdarzeniem).

Zależność między lękiem a seksem może być jednak okrągła.

Niepokój seksualny

Poczucie lęku może negatywnie wpływać na funkcje seksualne. Na przykład, jeśli obawiasz się o wierność swojego partnera, możesz się na tym skupić podczas seksu, co utrudni Ci relaks i pozostanie w tym momencie.

I odwrotnie, jeśli cierpisz na chorobę, która może sprawiać, że seks staje się nieprzyjemny, np. endometrioza, oczekiwanie na ból może osłabić Twój popęd seksualny lub doprowadzić do całkowitego uniknięcia seksu.

Jak lęk może wpłynąć na seks?

Mózg działa na wiele tajemniczych sposobów, a wpływ lęku na funkcje seksualne może przybierać różne formy. Oto kilka z tych bardziej powszechnych:

- Niski poziom pożądania. Lęk może sprawić, że będziemy mniej zainteresowani seksem. Na przykład, jeśli kobieta podejrzewa, że jej partner jest niewierny, może czuć się nieadekwatny, zły i mniej skłonny do uprawiania seksu.

- Wydajność. Czasami ludzie tak bardzo martwią się o to, by zadowolić swojego partnera, że cierpi na tym ich wydajność. Mężczyźni mogą mieć problemy z uzyskaniem erekcji lub mogą mieć ejakulację zanim zechcą. Kobiety mogą mieć problemy z odprężeniem się na tyle, by pozwolić sobie na penetrację.

- Ból. Ból jest częstym problemem seksualnym, szczególnie u kobiet. Niestety, oczekiwanie na ból może stać się tak intensywne, że blokuje on wszelką przyjemność.

- Kłopoty z orgazmem. Efekty lęku mogą się kumulować, przez co trudniej jest osiągnąć orgazm.

- Unikanie. Ludzie mogą być tak zatroskani o seks, że unikają randek, związków i seksu.

Niepokój seksualny co można zrobić?

Jeśli uważasz, że lęk przeszkadza ci w życiu seksualnym, jest kilka kroków, które możesz podjąć:

- Zobaczyć się z lekarzem. Czasami ludzie czują się niezręcznie widząc profesjonalistę z powodu lęku i próbują sobie z nim poradzić na własną rękę. Ale nie ma nic złego w zwróceniu się o pomoc. Lekarz może skierować Cię do specjalisty ds. zdrowia psychicznego, który opracuje plan leczenia dostosowany specjalnie dla Ciebie.

- Weź pod uwagę poradnictwo dla par. Jeśli niepokoi cię jakiś aspekt związku, możesz zwrócić się do specjalisty, który skoncentruje się na terapii dla par. Ty i twój partner możecie nauczyć się konstruktywnie pracować nad swoimi problemami i wymyślać strategie poprawy życia w domu. Możesz również nauczyć się lepszych umiejętności komunikacyjnych.

- Spróbuj terapii seksualnej. Seksoterapia jest innym rodzajem poradnictwa, ale bardziej koncentruje się na samym seksie. Może być ona pomocną opcją dla osób z lękiem wydajnościowym lub lękiem seksualnym.

- Bądź w kontakcie z partnerem. Wiele par ma problemy z rozmową o seksie. Czasami musimy po prostu wziąć głęboki oddech i rozpocząć rozmowę. Bądź szczery co do tego, jak się czujesz. Twój partner może myśleć o tych samych sprawach i czuć ulgę, że je poruszyłeś. Bądź również otwarta z partnerem na to, co jest dla ciebie dobre i pytaj o to, czego chcesz seksualnie.

- Skup się na intymności. Twoje lęki i niepokoje mogą zabierać dużo twojej energii umysłowej i powstrzymywać cię od po prostu cieszenia się seksem za to, co to jest - związek między dwoma osobami w jednym momencie. Spróbuj skupić się na tym, co się dzieje. Wykorzystaj swoje zmysły - jakiego rodzaju dotyk, dźwięki i zapachy odczuwasz? Czy są one przyjemne? Zwróć tam swoją uwagę.

- Powiedz "nie", jeśli chcesz. Jeśli nie chcesz uprawiać seksu z konkretną osobą lub w określonym czasie, nie musisz tego robić. Masz wszelkie prawo, by powiedzieć "nie". Jest to również prawdą, jeśli ty i twój partner nie zgadzacie się na praktyki seksualne, takie jak używanie prezerwatywy. (Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zgodzie seksualnej).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz